mgr Weronika Grzanka

Scenariusz lekcji w terenie wraz z prezentacją muzealną

 

 

tytuł lekcji:                                                     Śladami dziedzictwa kulturowego na ziemi pszczyńskiej.

Odwiedzamy cmentarz żydowski w Pszczynie.

 

forma zajęć:                    Zajęcia (tytułowa lekcja) obejmują swym zakresem trzy etapy:

1)      zajęcia w terenie,

2)      opracowanie zgromadzonego materiału,

3)      prezentacja muzealna dla zaprzyjaźnionej młodzieży (wybranej klasy).

 

adresat:                           Lekcja przeznaczona jest dla młodzieży szkół licealnych. Materiał metodyczny jest korelacją wiedzy i umiejętności dot. zajęć wychowawczych, j. polskiego, historii, wiedzy o regionie, wiedzy o kulturze, informatyki.

 

cele:                                -     uświadomienie uczniom różnorodności tradycji lokalnej,

-          zachęcanie do poznawania historii małej ojczyzny,

-          uczenie tolerancji wobec mniejszości kulturowych,

-          kształcenie postawy szacunku odnośnie do przeszłości, która „jest dziś, tylko cokolwiek dalej” (C. K. Norwid);

 

osiągnięcia:                     -      uczeń interesuje się kulturą małej ojczyzny;

-          uczeń rozumie pojęcie jednokulturowości, wielokulturowości;

-          uczeń potrafi wskazać, zaprezentować i spopularyzować ślady wielokulturowości w swoim regionie;

-          uczeń rozumie potrzebę popularyzowania tolerancji we współczesności;

-          uczeń posługuje się nowoczesnymi środkami audiowizualnymi;

 

metody i formy pracy:           projekt edukacyjny

realizowany poprzez pracę w grupach, interpretację wyników badań terenowych, otwartą dyskusję, wywiad, prezentację uczniów.

 

pomoce dydaktyczne:           - aparat fotograficzny (cyfrowy)

- kamera

- komputer

       - przybory plastyczne

       - magnetofon kasetowy

- rzutnik multimedialny

Przebieg lekcji:

1)      Zajęcia w terenie:

miejsce: cmentarz żydowski, Pszczyna, ul. Katowicka.

Uczniowie pracują we wcześniej ustalonych zespołach:

a)      grupa archiwistów (opis macew, próba ustalenia na macewach nazwisk i imion osób pochowanych, wieku zmarłych, grobowców rodzinnych, itp.)

b)      grupa plastyków  (z wykorzystaniem różnych technik plastycznych (szkic, grafika, akwarela, plakat) utrwala krajobraz i atmosferę cmentarza, wybranych elementów nekropolii);

c)      grupa medialna (z wykorzystaniem aparatu fotograficznego, kamery gromadzi materiał dotyczący stanu obecnego cmentarza oraz dokumentuje w formie fotograficznej i filmowej pracę pozostałych zespołów;

d)      grupa reportażystów – publicystów (obserwuje pracę pozostałych zespołów, dokumentuje czynności innych uczniów w formie pisemnej, gromadzi informacje o trudnościach wykonywania prac, o fascynacjach; ponadto – przeprowadza wywiady z mieszkańcami okolicznych domów na temat historii nekropolii, stosunku współczesnych do zabytku).

 

2)      Prezentacja muzealna dla rówieśników.

Prezentacja obejmuje informację o celowości poznawania kultury swojego regionu. Pokaz obejmuje wykład o historii cmentarza żydowskiego w Pszczynie, wystawę prac plastycznych, wystawę fotograficzną, dokumentację publicystyczną. Efektem długotrwałym jest materiał na stronie internetowej szkoły.

 

Uwaga:

1)      Polecam metodę projektu edukacyjnego w szkole ponadgimnazjalnej, jako że w znakomity sposób przygotowuje uczniów do samokształcenia. Uczy wytrwałości, wzmaga ciekawość poznawczą, a przede wszystkim utwierdza każdego z uczestniczących w pracy zespołowej w poczuciu ważności.

2)      Proponuję, aby tę metodę nieco zmodyfikować i przydzielić poszczególnym grupom uczniowskim prace na różnych pszczyńskich nekropoliach, miejscach pamięci narodowej, atrakcji turystycznych. Powstałoby zapewne interesujące opracowanie uczniowskie promujące zabytki ziemi pszczyńskiej. A może to już zadanie dla kilku grup z różnych współpracujących ze sobą szkół ?