Scenariusz

 

Temat: NIECH PRZEMÓWIĄ STARE FOTOGRAFIE

 

Hasło programowe Historia mojej rodziny i mojego rodu

Cel główny: kształtowanie więzi emocjonalnej z rodziną

Cele operacyjne:

Uczestnik zajęć:

Ø      umie:

·        omówić utrwaloną na fotografiach historię swej rodziny,

·        zaprezentować osoby i sytuacje utrwalone na fotografiach,

·        zastosować zasady przygotowywania wystaw,

Ø      rozumie:

·        wartości tkwiące w rodzinie i małej ojczyźnie,

·        ma poczucie tożsamości ze swymi przodkami,

Ø      potrafi:

·        opowiedzieć (napisać opowiadanie) w narracji pierwszoosobowej,

·        dokonywać selekcji i wartościować fakty oraz zjawiska,

·        łączyć fakty i dostrzegać ich wzajemne powiązania;

·        realizować własne pomysły,          

·        przygotować wystawę starych fotografii,

·        zaprezentować swoją pracę,

·        ocenić prace swoich kolegów,

 

Możliwość realizacji: język polski, plastyka, edukacja regionalna, zajęcia pozalekcyjne

Czas realizacji: 3 godz.

Metody i formy pracy:

·        pogadanka,

·        praca w grupach,

·        prace plastyczne,

·        prezentacja i omówienie rodzinnych fotografii,

·        konkurs na najstarszą (najciekawszą) fotografię,

·        konkurs na opowiadanie w narracji pierwszoosobowej – Fotografia opowiada  

 

Pomoce dydaktyczne:

·        rodzinne fotografie,

·        materiały piśmiennicze,

·        materiały potrzebne do wykonania prac plastycznych,

·        antyramy,

 

Przebieg zajęć:

1.      Omówienie zarysu historii fotografii.

2.      Pokaz przyniesionych fotografii.

3.      Omówienie zasad przygotowywania wystaw.

4.      Przygotowanie wystawy starych fotografii, praca w grupach:

·        wybór najciekawszych fotografii,

·        opisy, oprawa plastyczna,

 

Ewaluacja (ocena) samoocena osiągniętych rezultatów i umiejętności:

1.      Konkurs na najciekawszą prezentację fotografii - opowiadanie w narracji pierwszoosobowej:

·        ustalenie kryteriów oceniania prezentacji,

·        powołanie komisji konkursowej,

·        prezentacje,

·        przedstawienie wyników prac komisji, wręczenie nagród,

·        wybranie najciekawszych opowiadań do opublikowania w szkolnej gazetce.

2.      Konkurs – ocena prac grup

·        ustalenie kryteriów oceniania prezentacji,

·        powołanie komisji konkursowej,

·        prezentacje pracy grup,

·        przedstawienie wyników prac komisji, wręczenie nagród.

 

Kontakty ze środowiskiem:

współpraca z rodziną podczas poszukiwań starych fotografii; zaproszenie mieszkańców na wystawę, zorganizowanie wieczoru wspomnień dla środowiska.