SCENARIUSZ ZAJĘĆ W TERENIE.

WYKORZYSTANIE WALORÓW ESTETYCZNYCH

„PARKU PAŁACOWEGO” W PSZCZYNIE.

 

Temat: „NIEZWYKŁE DRZEWA – SPACER DO PARKU”

Cele ogólne:

·        Zapoznanie z estetycznymi walorami Parku Pałacowego w Pszczynie.

·        Zdobywanie i utrwalanie informacji na temat roślin – drzewo.

·        Wykorzystanie nabytych wiadomości i umiejętności podczas podejmowanych zadań.

·        Nabywanie umiejętności obserwowania, wywołanie zaciekawienia zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie.

·        Motywowanie do czytania.

·        Uczenie się współodpowiedzialności za stan drzew w najbliższym środowisku.

 

Cele szczegółowe: (dziecko potrafi):

·        Zachować się w parku w sposób nie zakłócający spokoju jego mieszkańcom.

·        Pozostawić miejsce zabawy w parku w stanie nie naruszonym.

·        Opisać cechy charakterystyczne wybranych drzew.

·        Liczyć, porównywać, klasyfikować.

·        Dokonać syntezy obrazka.

·        Przeczytać nazwy drzew i dopasować do naturalnych okazów.

·        Odczuwać radość z udziału w zabawie.

·        Wcielić się w daną rolę, wziąć udział w scence dramowej.

·        Zrozumieć rolę drzew w życiu człowieka i podjąć postanowienie o obserwacji i ochronie „swojego drzewa”.

·        Przekształcić obraz graficzny drzewa.

 

Grupa wiekowa: 6- latki

 

Metody:

·        Słowna (z elementami dyskusji)

·        Oglądowa

·        Burza mózgów

·        Drama

 

Formy pracy:

·        Zbiorowa

·        Grupowa

·        Indywidualna

 

Środki dydaktyczne: fotografia Parku Pszczyńskiego, rysunki dla dzieci w 4 wersjach: fragment gałązki, korzeni, liść, pień – do wyboru przez dzieci, napisy do globalnego czytania z nazwami wybranych drzew(klon, grab, dąb, lipa, buk,

kasztanowiec, platan klonolistny),kredki świecowe, drzewo uformowane z szarego papieru, kolorowe listki ,  taśma magnetofonowa z nagraniem pt.  „Pokochajmy drzewa”.(Rozśpiewane przedszkole wyk. Natalia Nocoń i zespół „Biedronki” AMMA Kraków 1997

I.

CZYNNOŚCI PRZYGOTOWAWCZE:

1.     „Drzewo do drzewa” – zabawa integracyjna w parach: prawe ręce – konary, paluszki – gałązki, lewe nogi – pień, ….itp.

2.     Przeglądanie „Księgi Ziemi Pszczyńskiej”(segregator do, którego dzieci wpinają ilustracje, wycinki prasowe dotyczące Pszczyny).Odszukanie ilustracji Parku Pszczyńskiego spośród innych fotografii parków (obrazki parków z innych okolic wcześniej włożyła do segregatora nauczycielka).

3.     Dyskusja wokół zagadnień:

a)     „Skąd się wzięły drzewa i krzewy w parku?”

b)    „Komu są potrzebne?”

c)     „Czemu służą?”

d)    „Co by było, gdyby nie było drzew?”

 

4.     Tworzenie skojarzeń na temat elementów drzewa(liść, pień, kora, korzeń, gałąź); techniką „burza mózgów” na temat „Czy to drzewo?” A jeżeli nie, to co?”(załącznik nr 1  ) Przekształcanie obrazu graficznego fragmentów drzewa w ilustrację dowolnego obiektu realnego lub nierealnego – rysowanie ołówkiem.

II.

CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE:

1.     Przedstawienie dzieciom propozycji spaceru do parku.

2.     Omówienie celów spaceru i zasad bezpiecznego poruszania się po ulicach.

3.     Rozmowa na temat „Jak należy zachowywać się w parku”.

4.     Przygotowanie z dziećmi plecaka z odpowiednimi pomocami do zajęć w terenie (kredki, karty pracy, napisy do globalnego czytania z nazwami drzew, stojaki na napisy).

III.

SPACER: (jesienny słoneczny dzień)

1.     Obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie, ukierunkowana przykładowymi pytaniami N.

a)     Czy drzewa wyglądają tak samo, jak np. w lecie?

b)    Co zmieniło się w ich wyglądzie?

c)     Potrafisz znaleźć owoce tych drzew?

d)    Jakie zwierzęta można spotkać o tej porze w naszym parku?

e)     Czy słońce grzeje z taką samą siłą jak latem?

2. Przyjście do ustalonego miejsca.

IV.

PROPOZYCJE ZABAW I ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH W PARKU:

1.     Geneza nazwy „PARK PAŁACOWY”- zwrócenie uwagi na fakt, że ów park jest uznawany za najpiękniejszy na Śląsku.

2.     Zebranie jesiennych skarbów (nasion klonu, jesionu, jarzębiny, liści, żołędzi, kasztanów itp…)do przygotowanych koszyków.

3.     Zabawa ruchowa – „ Poszukaj czegoś…”

N. ma przygotowaną listę rzeczy do szukania w parku. Dzieci słuchają słownej instrukcji – opisu i próbują odnaleźć daną rzecz:

·        Coś okrągłego………………….np. kasztan, liść

·        Coś, co pachnie………………...np. gałązka sosny

·        Coś, co jest mokre……………...np. mokry liść

·        Coś puszystego…………………np. piórko

·        Coś szorstkiego………………...np. kora

·        Czyjeś ślady……………………itd.

4.     Zabawa dydaktyczna „Jakie to drzewo?”

N. demonstruje napis z nazwą wybranego drzewa , dzieci odczytują napis i szukają wskazanego drzewa wbijając obok stojak z jego nazwą.

(Podczas zabawy N. wykorzystuje wiedzę dzieci zdobytą na wcześniejszych zajęciach dotyczących znajomości drzew)

    Zabawa „Stań za….”

N. podaje hasło:

·        Stań za dębem (dzieci, trzymające w ręku żołędzie – stają za dębem)

·        Stań za sosną (dzieci, trzymające w ręku szyszkę – stają za sosną)

·        Stań za klonem (dzieci, trzymające w ręku „noski” klonowe – stają za klonem)

·        Stań za jarzębiną (dzieci, trzymające w ręku korale jarzębiny – stają za jarzębiną)

5.     Zabawa dydaktyczna: „Mierzymy drzewa”:

Dzieci podzielone na zespoły, lub całą grupą, podchodzą do wskazanych przez N. drzew i trzymając się za ręce mierzą obwód pnia. Przeliczają, ile dzieci było potrzebnych, aby objąć drzewo. Wybór najgrubszego i najcieńszego drzewa.

6.     Zabawa dydaktyczna: „Owoc i liście”:

N. rozdaje dzieciom podzielonym na grupy po jednym liściu i owocu danego drzewa. Na umówiony sygnał – dzieci dobierają się parami

(szyszka – igły, liść klonu – „noski”, jarzębina – koral jarzębiny, żołędzie – liść dębu)

7.     Zabawa „Jesienny obrazek”:

Dzieci podzielone są na dwa zespoły. Z liści, kasztanów, żołędzi, kamyków, itp… układają „ jesienny obrazek”.

N. zachęca do ułożenia najbardziej kolorowego i pomysłowego obrazka.

8.     Przerwa na posiłek. Pojawia się problem: „Co zrobić z opakowaniami po napojach i słodyczach? „Po podaniu przez dzieci dobrego rozwiązania, N. rozdaje  karty pracy (załącznik nr 2  ). Dzieci rysują znaki, które mówią o tym, jak chronić park. Zebranie prac w celu wykonania gazetki pt. „SOS DLA PARKU”.

9.     Wybór własnego drzewa. Obserwacja przez „ramkę”. Ustalenie nazwy drzewa przy pomocy N. Wykonanie odcisku kory na papierze (miękki papier, i kredka świecowa), wyszukanie liścia lub owocu drzewa. Opis swojego drzewa:

·        Moje drzewo jest…………………… wysokie, niskie, grube…

·        Jest to……………………………….. nazwa gat.

·        Ma …………………………………...liście, igły

·        Liście są……………………………....kształt

·        Kora jest………………………………kolor, faktura

10. Rozmowa na temat „Jak będziemy dbać o nasze drzewa”.

11. Powrót do przedszkola.

 

 

 

V.

ZAJĘCIA W SALI:

1.     Zabawa „Ogrodnik i drzewo”:

Dzieci układają się na podłodze jak drzewo, przy czym „ogrodnik”

(wybrane dziecko)ustawia i koryguje położenie poszczególnych elementów drzewa, czyli dzieci na podłodze. Na zakończenie zabawy dzieci wypowiadają się na temat przeżytych wrażeń podczas spaceru i zabawy w parku.

2.     „Park Pałacowy” – analiza i synteza obrazka.

Dzieci dostają kopertę z pociętym obrazkiem parku (załącznik nr3). Układają obrazek w całość i naklejają na arkusz papieru. Układają napis „park”.

3.     Scenka dramowa: „Rozmowa drzewa z listkiem”

Dzieci dobierają się parami. Jedno z nich jest „mamą – drzewem „ drugie „dzieckiem – listkiem”. Każda para po krótkim przygotowaniu prezentuje swoją rozmowę. N. zwraca uwagę na najciekawsze rozmowy, w których dzieci uwzględniły sytuacje dotyczące opieki nad wybranymi drzewami.

4.     Zabawa przy piosence „Pokochajmy drzewa”:

Uczestnicy zajęć, którzy bawili się wspaniale w sali, jak i w parku

przyklejają listki na drzewie, natomiast kto nie jest zadowolony – przykleja pod drzewem.

5.     Zakończenie zajęcia.

 

VI.

EWALUACJA :

1.     Organizowanie spacerów do parku w różnych porach roku.

2.     Przygotowanie ekozabaw:

·        „Moje spotkanie z drzewem” – poznanie wybranego drzewa wszystkimi możliwymi zmysłami.

·        „Spacer z lusterkiem” – dostrzeganie drzewa z niezwykłej, nieznanej dotąd perspektywy.

·        „Mały obserwator przyrody” – z wykorzystaniem lup i szkieł powiększających, opowiadanie o swoich odczuciach z pozycji listka, małego i dużego drzewa.

·        Zorganizowanie przedszkolnego konkursu na temat

„Moje spotkanie z drzewem w parku”.

Autorka: Joanna Dzida