PSZCZYŃSKIE ŚLADY W EUROPIE I NA ŚWIECIE

1.W latach 1993, 1996 i 1997 władze miasta Pszczyny podpisały akty partnerskie z trzema miastami europejskimi. Wymień miasta partnerskie Pszczyny.

Miasto Pszczyna podpisało akty partnerskie z trzema miastami europejskimi: Bergisch Gladbach i Klein Rönnau w Niemczech i Kaštela w Chorwacji.

2.O kim mowa? Urodzony w Pszczynie architekt, budowniczy miejski w Kolonii, profesor Wyższej Szkoły Technicznej w Berlinie. Według jego planów rozbudowano m.in. zamek w Berlinie. Pszczynianie uhonorowali go tablicą pamiątkową.

Tą znakomitą postacią wywodzącą się z Pszczyny był Julius Raschdorf. Na tablicy pamiątkowej na ulicy Bogedaina znajduje się napis: JULIUS CARL RASCHDORF - PAMIĘCI WIELKIEGO ARCHITEKTA RODEM Z PSZCZYNY- 2 VII 1823 Pless,12 VIII 1914 Kaldsieversdorf. UFUNDOWAŁY MIASTA KOLN I PSZCZYNA.

3.Czyja to biografia?Rysownik, malarz i grafik, niegdyś związany z Pszczyna i pszczyńskim środowiskiem artystycznym. Od 1982 w USA, gdzie współpracuje z prestiżowymi pismami "New York Times" czy "New Yorker". Autor rysunków satyrycznych i humorystycznych o tematyce społecznej i obyczajowej. Wykonuje także ilustracje książkowe, scenografie i filmy animowane.

Był to oczywiście fragment biografii Andrzeja Czeczota. Jedna z uczestniczek konkursu napisała, że używa pseudonimu "Pszczyniak artystyczny".

4.Który z pszczyńskich książąt pełnił ważne funkcje w dyplomacji m.in. był attache w poselstwie w Brukseli, a w latach 1890-1891 - sekretarzem ambasady niemieckiej w Londynie?

Książę Jan Henryk XV von Pless po służbie w cesarskiej armii, podjął pracę w dyplomacji niemieckiej. Pełnił funkcję attache w poselstwie w Brukseli i w Paryżu, a w latach 1890-1891 był sekretarzem ambasady niemieckiej w Londynie. Wówczas na pewnym balu poznał piękną Marię Teresę Oliwią Cornwallis-West zwaną Daisy, która w 1891 roku została jego żoną.

5.Obaj bracia urodzili się w Pszczynie na początku XIX wieku. Jeden był malarzem, dyrektorem Akademii Sztuk Pięknych w Pradze i profesorem Akademii Sztuki w Wiedniu, drugi - profesorem mechaniki w Grazu. O kim mowa?

Malarzem był Eduard von Engerth (1818-1897), natomiast profesorem mechaniki Wilhelm von Engerth (1814-1884) . Ludwik Musioł w swojej monografii Pszczyny obu braci umieszcza w rozdziale Znaczniejsi pszczyniacy.

6. W grudniu 1997 roku ukazała się praca doktorska pewnego japońskiego naukowca pt. "Położenie socjalne robotników w górnictwie węglowym w Księstwie Pszczyńskim 1847 -1870" wydana przez Uniwersytet Wrocławski, przy finansowej pomocy uniwersytetu w Kioto. Podaj imię i nazwisko tego naukowca.

Japoński naukowiec Shinsuke Hosoda (ur. w 1955 r.) jest absolwentem Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Keio w Tokio, gdzie w roku 1984 uzyskał tytuł magistra. Tematem jego pracy magisterskiej było "Powstanie w Niemczech Środkowych w 1921 roku". Jego zainteresowania naukowe dotyczą głównie historii społecznej i ekonomicznej Europy. Od 1987 do 1993 roku, jako stypendysta rządu polskiego, pogłębiał swoją wiedzę na Uniwersytecie Wrocławskiem. Opiekę naukową nad Shinsuke Hosoda sprawował profesor Karol Jonca. Należy przyznać, że Shinsuke Hosoda pokonał trudności związane nie tylko z opanowaniem języka polskiego i niemieckiego, lecz i doskonale poznał źródła archiwalne (akta pisane odręcznie, gotykiem w języku niemieckim). Rozprawa doktorska pt. "Położenie socjalne robotników w górnictwie węglowym w Księstwie Pszczyńskim 1847 -1870" napisana została przez Hosodę po polsku. Praca doktorska została opublikowana jako książka pt.: Położenie socjalne robotników w górnictwie węglowym w dobrach książąt pszczyńskich na Górnym Śląsku 1847-1870. Wrocław 1997.

7.Bojszowianin, Józef Kłyk rozsławił swą rodzinną miejscowość w Polsce i wielu krajach przy pomocy westernu. Jego filmowa trylogia o Dzikim Zachodzie opowiada o losach Ślązaków. Jaki tytuł nosi jego najnowszy film nagrodzony Grand Prix 46. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich w Koninie?

W kilkunastu pracach konkursowych pojawiła się odpowiedź: Różaniec z kolczastego drutu. Film ten opowiadający o losach ludu śląskiego podczas drugiej wojny światowej został nagrodzony Grand Prix na 45. Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Amatorskich. Natomiast pytanie dotyczyło najnowszego filmu uhonorowanego na 46. festiwalu. Nagrodę otrzymał film Dwaj z Teksasu, opowiadający o początkach śląskiej emigracji do Teksasu w roku 1854. O Józefie Kłyku można poczytać w archiwalnych numerach Głosu Pszczyńskiego (nr 6 i nr 11 z 1999. ), a także w Prezentacji multimedialnej Pszczyna 2000 PLUS w dziale Kultura. Twórcy indywidualni. lub w internecie na stronie www.promarcos.com.pl./klyk/

8.Ustalono, że światowe stado żubrów pochodzi od genotypu 17 zwierząt. Wśród tej wyjściowej grupy zwierząt było aż 8 żubrów pszczyńskich. Jakimi literami oznaczane są w księgach rodowodowych żubry pszczyńskie? Dla ułatwienia dodaję, że takimi literami rozpoczynają się zazwyczaj imiona pszczyńskich żubrów.

W księgach rodowodowych żubry pszczyńskie oznaczane są literami PL (od Pless), literkami PO- oznaczana jest linia hodowlana białowieska. Założycielami linii pszczyńskiej byli Plebejer i Planta (obecnie eksponaty muzealne na ekspozycji przyrodniczej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu). Poczytajcie: J.Parusel: Pszczyńskie żubry, Katowice 1996.