1.Z jakim królem, jakiej narodowości związana jest pszczyńska kapliczka "Bądź Wola Twoja"?

Pszczyńska kapliczka "Bądź Wola Twoja" związana jest poprzez legendę z pierwszym elekcyjnym królem Polski Henrykiem Walezym, Francuzem. Walezy, to spolszczona forma nazwiska rodowego Henryka - de Valois. Henryk III Walezy (1551-1589), brat króla francuskiego Karola IX z dynastii Walezjuszów, syn Henryka II i Katarzyny Medycejskiej. W styczniu 1573 roku koronowany na króla Polski w Krakowie. Kiedy otrzymał wiadomość o śmierci brata - Karola IX nocą z 18 na 19 czerwca 1574r. potajemnie uciekł z Polski bez formalnej abdykacji, aby objąć tron francuski. Wg legendy, w miejscu, gdzie dziś stoi kapliczka "Bądź Wola Twoja", dopędził uciekającego króla kanclerz polski, usiłując go nakłonić do powrotu na polski tron. Tam wypowiedziano słowa: "Bądź Wola Twoja".

2.Księżna Daisy była żoną księcia pszczyńskiego Jana Henryka XV Hochberga. Jakiej była narodowości i jak się nazywała?

Daisy (Stokrotka) - Maria Teresa Oliwia Cornwallis-West (1873-1943) - księżna pszczyńska, żona Jana Henryka XV Hochberga von Pless była Angielką.

3.Od kogo książę Jan Henryk XI otrzymał 4 żubry białowieskie, w zamian za 20 jeleni ? W którym to było roku?

Książę Pszczyński Jan Henryk XI (władający dobrami pszczyńskimi w latach 1855-1907) jako Nadłowczy Cesarski organizował w swych lasach wielkie polowania, w których uczestniczyły nierzadko koronowane głowy z całej niemal Europy. Niektóre z ich trofeów myśliwskich można oglądać w Muzeum Zamkowym. Dla uatrakcyjnienia i podniesienia rangi wielkich łowów wymienił w 1865 roku z carem rosyjskim Aleksandrem II swoich 20 jeleni na 4 okazy żubra z Białowieży, zakładając pszczyńską hodowlę tego gatunku. Utworzony w ten sposób ośrodek hodowlany, to dziś rezerwat faunistyczny "Żubrowisko".

4.Jacy baronowie byli właścicielami Wolnego Państwa Stanowego w latach 1517-1548?

W latach 1517 -1548 właścicielami Pszczyńskiego Wolnego Państwa Stanowego był ród węgierskich magnatów ze Spisza - Turzonowie. W latach 1517 -1525 właścicielem Pszczyńskiego Wolnego Państwa Stanowego był Aleksy Turzo (1489-1543), a w latach 1525-1548 jego brat - Jan Turzo (1492-1558).W styczniu 1546 roku zastawił państwo pszczyńskie biskupowi wrocławskiemu Baltazarowi Promnitzowi, który to 21 marca 1548 roku zakupił te dobra.

5.Kto gościł na zamku w Pszczynie 10 kwietnia 1518 r. w drodze do Krakowa na zaślubiny z królem Zygmuntem I?

10 kwietnia 1518 roku Aleksy Turzo baron pszczyński gościł na zamku pszczyńskim księżniczkę Bonę Sforza d' Aragona (1494-1557), córkę księcia Mediolanu, udającą się do Krakowa na ślub z Zygmuntem I.

6.Jakie wojska oblegały zamek i przylegające do niego miasto Pszczynę w 1433r.?

W 1424 roku umarł książę Jan II Raciborski, który w 1407 roku zapisał swej żonie Helenie dożywocie w postaci wydzielonych z księstwa raciborskiego obwodów miast: Pszczyny, Mikołowa, Bierunia, czyli całą późniejszą ziemię pszczyńską. Przez 25 lat Helena była samodzielną panią ziemi pszczyńskiej. Czasy jej panowania były nadzwyczaj ciężkie. Przez szereg lat wpadały na ziemie śląskie wojska husyckie i ich wspólnicy, siejąc spustoszenie, rabując i mordując. W marcu 1430 roku husyci zniszczyli w Księstwie Pszczyńskim siedem wsi. W 1433 roku po zdobyciu Rybnika, husyci oblegali Pszczynę. W mieście przebywała wówczas księżna Helena i jej syn Mikołaj. Wojska husyckie nie zdołały jednak zdobyć tego warownego miasta.

7.Kim był Georg Philipp Telemann?

Georg Philipp Telemann (1681-1767), kompozytor niemiecki. W latach 1705-1709 piastował stanowisko muzyka nadwornego i kapelmistrza na dworze Promnitzów w Żarach i Pszczynie. Napisał w swej autobiografii, iż w Pszczynie i w Krakowie poznał muzykę polską oraz obserwował ludowe kapele w karczmach. Te doświadczenia posłużyły mu w pracach nad utworami o wyraźnie polskim, nie tylko z nazwy, charakterze (sonaty polskie, koncerty polskie, Partie Polonaise). Miasto Pszczyna dla uczczenia pobytu i działalności G. F. Telemanna organizuje od 1989 roku doroczne festiwale muzyki dawnej "Wieczory u Telemanna".

8.Czyją kwaterą był zamek pszczyński w latach 1914-1917?

Jan Henryk XV (książę pszczyński w latach 1907-1938) w okresie: jesień 1914 - luty 1917 był gospodarzem kwatery głównej armii sprzymierzonych tzw. mocarstw środkowych i cesarza Wil-helma II, której oddał do dyspozycji swój zamek w Pszczynie. Gościli w nim m. in. cesarz austriacki Karol I, car bułgarski Ferdynand, głównodowodzący - feldmarszałek Paul Hindenburg, arcyksiążę Fryderyk Habsburg, premierzy i ministrowie.

9.Żołnierze jakiej armii pochowani są na cmentarzu przy ulicy Katowickiej?

Cmentarz przy ulicy Katowickiej to miejsce spoczynku żołnierzy i oficerów Armii Radzieckiej, którzy polegli na ziemi pszczyńskiej w walkach z hitlerowskim okupantem w styczniu - lutym 1945 roku.

10.Kim był Bernard Bogedain - patron jednej z pszczyńskich ulic, którego grób znajduje się na cmentarzu św. Jadwigi?

Patronem jednej z pszczyńskich ulic, którego grób znajduje się na cmentarzu św. Jadwigi, jest Bernard Jakub Bogedain (1810 - 1860). Był to biskup sufragan wrocławski, radca szkolny przy rejencji opolskiej, wydawca polskojęzycznych czasopism. Przez jednych badaczy historii uznawany za działacza polskiego na Górnym Śląsku, a przez innych za zwolennika germanizacji polskojęzycznej ludności górnośląskiej .W czasie wizytacji parafii w Pszczynie 17 września zachorował i zmarł. Bernard Bogedain ma także tablicę pamiątkową w kościele Wszystkich Świętych.