mgr Danuta Wawrzyczek, mgr Maria Bartas   

                 

SCENARIUSZ WYCIECZKI

KRAJOZNAWCZO – TURYSTYCZNEJ

POŁĄCZONEJ Z LEKCJĄ PLENEROWĄ

 

Motto wycieczki: Ochrona zabytków i ochrona przyrody DZIŚ - tworzy NASZE JUTRO.

 

Tytuł:  Przez Beskidek na Stecówkę po odznakę Małego Turysty .

 

Forma zajęć i ich adresat: wycieczka turystyczno – krajoznawcza dla członków Szkolnego

                                             Koła Regionalnego

 

Treści: -  Budownictwo drewniane – kościół na Kubalonce - perełka architektoniczna Beskidu Śląskiego;

porównanie z kościółkami drewnianymi Ziemi Pszczyńskiej.

-         Odczytywanie mapy Beskidu Śląskiego – znaki topograficzne, nazwy miejscowości, nazwy geograficzne.

-         Tworzenie i przestrzeganie Regulaminu Małego Turysty na górskim szlaku: Przez Beskidek    i Stecówkę.

-         Obserwacje przyrodnicze na szlaku turystycznym.

-         Zachowanie w pamięci przeżyć, wrażeń i wiadomości w formie dokumentacji plastycznej, fotograficznej, literackiej i przyrodniczej.

  

Osiągnięcia: -    uczeń wie, jak zachować się w czasie wycieczki w góry; przestrzega regulaminu górskiej turystyki pieszej;

-          zna historię kościółka na Kubalonce;

-          posiada wiadomości na temat historii budownictwa drewnianego;

-          potrafi czytać mapę;

-          rozpoznaje gatunki drzew, mierzy i porównuje ich obwody;

-          chętnie podejmuje działalność plastyczną, fotograficzną, reporterską, rajdową, ekologiczną;

-          współpracuje w grupie;

-          dzieli się swoimi spostrzeżeniami, wrażeniami i przeżyciami.

                              

Metody:   -   słowne: pogadanka, praca z tekstem

-   oglądowe: obserwacja

-   działania praktyczne;

 

Formy pracy: -  indywidualna jednolita i zróżnicowana;

-          zespołowa;

-          wycieczka.

                          

Pomoce dydaktyczne: mapa z zaznaczoną trasą wycieczki, karty uczestnika wycieczki, zebrany materiał     o kościółku, klucze do oznaczania roślin, aparaty fotograficzne, materiały plastyczne, metry krawieckie, odznaki „Małego Turysty”, wyposażenie turystyczne.

 

 

Formy ewaluacji: - prezentacja zebranego materiału przyrodniczego;

-          ocena zaangażowania uczestników i przyznanie odznaki „Mały Turysta”;

-          praca plastyczna;

-          zdjęcia.

 

 

Uwaga: wycieczka jest częścią projektu edukacyjnego: „W krainie drewnianych cudeniek”.

 


CELE

OPERACYJNE

WARUNKI

POBUDZAJĄCE

DO AKTYWNOŚCI

 

ZADANIA   DLA UCZNIA

 

 

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

Uczeń zna plan przebiegu wycieczki, jej cele.

 

 

 

Przypomina sobie regulamin górskiej turystyki pieszej oraz

zapoznaje się z kartą uczestnika wycieczki

 

 

 

Zna historię kościółka

na Kubalonce.

Posiada wiadomości na temat historii sakralnego

budownictwa drewnianego.

-         dostępna literatura;

-         zdjęcia;

-         mapy;

 

 

-         regulamin górskiej turystyki pieszej;

-         karta uczestnika wycieczki;

 

 

 

-         lekcja plenerowa w kościółku Świętego Krzyża;

 

 

 

 

 

 

Przygotowanie trasy wycieczki, podział na grupy zadaniowe.

 

 

 

 

Przypomnienie i omówienie zasad górskiej turystyki pieszej.

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z proboszczem, zapoznanie z historią kościółka.

Uczniowie przy pomocy zgromadzonych materiałów opracowują plan wycieczki. Sporządzają  mapkę. (zał.1) Następnie dzielą się na grupy zadaniowe: PLASTYCY, FOTOGRAFICY, ETNOGRAFOWIE, LITERACI, PRZEWODNICY, EKOLODZY.

 

 

Uczestnicy wycieczki omawiają regulamin górskiej turystyki pieszej i podpisują go. Następnie organizator wycieczki przedstawia sposób oceniania zadań i zbierania zaliczeń na karcie uczestnika potrzebnych do uzyskania odznaki „Małego Turysty”. (zał.2)

 

 

Grupa ETNOGRAFÓW pod przewodnictwem ks. proboszcza

przedstawia uczestnikom wycieczki rys historyczny kościółka. (zał.3) Po bliższym zapoznaniu z kościołem i jego otoczeniem grupy podejmują następujące zadania:

PLASTYCY – każdy członek zespołu otrzymuje fragment zdjęcia kościółka. Jego zadaniem jest przerysowanie go na większym formacie. Z powstałych części grupa składa obraz przedstawiający kościół Świętego Krzyża. (praca zostanie dołączona do projektu edukacyjnego „W krainie drewnianych cudeniek”)

FOTOGRAFICY – wykonują zdjęcia kościółka i jego otoczenia.

LITERACI – dokonują wpisu do parafialnej księgi pamiątkowej lub układają wiersz.

 

CELE

OPERACYJNE

WARUNKI

POBUDZAJĄCE

DO AKTYWNOŚCI

 

ZADANIA   DLA UCZNIA

 

 

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tworzy i przestrzega Regulaminu Małego Turysty.

 

 

 

 

 

Potrafi odczytywać mapę.

 

 

 

 

 

Rozpoznaje gatunki drzew, mierzy i porównuje ich obwody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-         spotkanie przy wejściu na czerwony szlak prowadzący na Stecówkę przez Beskidek;

 

 

-         mapa;

-         oznaczony szlak górski;

 

 

 

 

-         klucze do oznaczania roślin;

-         miary;

-         kartki, ołówki;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stworzenie Regulaminu Małego Turysty.

 

 

 

 

 

 

Rozpoznawanie znaków topograficznych na oznaczonej trasie.

 

 

 

 

 

Klasyfikowanie, nazywanie i oznaczanie wybranych gatunków drzew.

EKOLODZY – wyszukują, klasyfikują i nazywają wybrane okazy starych drzew.

ETNOGRAFOWIE i PRZEWODNICY współpracują z w/w grupami.

Lekcja plenerowa kończy się prezentacją wykonanych zadań lub ich omówieniem i zaliczeniem zadania przez proboszcza  ( wpis do karty uczestnika wycieczki ).

 

 

Uczestnicy wycieczki opracowują metodą „burzy mózgów” własny regulamin zachowania się na szlaku górskim, którym dojdą do celu. Podczas tworzenia regulaminu uwzględniają oczekujące ich zadania oraz regulamin górskiej turystyki pieszej. Po zakończeniu zadania opiekun dokonuje wpisu do karty uczestnika.

 

 

Grupa PRZEWODNIKÓW przedstawia pozostałym uczestnikom trasę wycieczki zaznaczoną na mapie. Omawia pojawiające się znaki topograficzne. Przypomina oznakowanie szlaków turystycznych. Następnie cała grupa wyrusza na szlak.

 

 

Dzieci idąc szlakiem turystycznym rozpoznają i oznaczają napotkane drzewa przy pomocy kluczy do oznaczania roślin., fotografują, kopiują korę, szkicują, mierzą i porównują obwody pni drzew. Prezentują zebrany materiał. Opiekun zalicza zadanie.

 

CELE

OPERACYJNE

WARUNKI

POBUDZAJĄCE

DO AKTYWNOŚCI

 

ZADANIA   DLA UCZNIA

 

 

CZYNNOŚCI UCZNIÓW

Łączy zabawę z edukacją i działaniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieli się swoimi spostrzeżeniami, wrażeniami i przeżyciami.

-         miejsce biwakowe na Stecówce;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-         krąg przy ognisku;

 

 

 

 

 

 

 

 

Nauka piosenki „Jak dobrze nam zdobywać góry”.

Zabawa edukacyjna: „Niezbędnik Turysty”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie wycieczki.

Uczniowie, siedząc w kręgu przy ognisku, uczą się piosenki turystycznej „Jak dobrze nam…”. (zał.4) Mogą układać własne teksty.  Następuje zaliczenie zadania.

Potem dzieci biorą udział w zabawie edukacyjnej, polegającej na ocenie przydatności różnych przedmiotów zabieranych do plecaka przez turystę na szlak górski. Uczestnicy losowo rozpoznają różnymi zmysłami przygotowane przez opiekuna przedmioty i segregują je. Za prawidłowo wykonane zadanie uczestnik otrzymuje zaliczenie.

 

Dzieci  i opiekun dzielą się własnymi przeżyciami, wiadomościami i obserwacjami. Prezentuje zebrany materiał przyrodniczy. Na zakończenie opiekun  zbiera karty uczestników i ocenia ich zaangażowanie podczas wykonywania zadań. Za wzorową postawę uczestnik otrzymuje odznakę „Małego Turysty”. (zał.5)

Przed opuszczeniem miejsca biwakowego cała grupa porządkuje teren.

 

 

 


załącznik nr 1

 

 

Trasa wycieczki „Przez Beskidek na Stecówkę”.

 


załącznik nr 2

 

Karta uczestnika wycieczki:
„Przez Beskidek na Stecówkę”.

 

Nr zadania

Zadanie

do wykonania

Potwierdzenie wykonania zadania

1.

 

2.

 

3.

 

4.

 

5.

 

 

Przyznanie odznaki „Małego Turysty”

 

 

 

 


załącznik nr 3


 

Z historii kościoła Świętego Krzyża na Kubalonce.


Drewniany kościółek pod wezwaniem Świętego Krzyża wzniesiono w roku 1779  w Przyszowicach na Śląsku. Świątynię przeniesiono na Kubalonkę w latach 1957 - 58, "by służyła jako miejsce spotkania ludzi z Bogiem i dla podziwiania umiejętności rąk ludzkich w wiekach minionych".


Jest to kościół o konstrukcji zrębowej, w całości wykonany z drewna. Z pierwotnego wyposażnia zachowała się ambona z 1697 roku, ławki oraz mistrzowskiej roboty barokowy ołtarz z XVIII wieku. Wnętrze uzupełniono rzeźbami ludowymi z Muzeum Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Bielska i Cieszyna.
Od roku 1983 kościółek pełni funkcję świątyni parafialnej na Kubalonce.
Kościółek mieści się przy szosie prowadzącej z Przełęczy Kubalonki do Istebnej. Można do niego podejść asfaltem z Przełęczy Kubalonki (około 200 - 300 m) lub podjechać autobusem do przystanku PKS Kubalonka Osiedle.

 

 

 

załącznik nr 4

Piosenka turystyczna: „Jak dobrze nam zdobywać góry”.

 

 

Jak dobrze nam zdobywać góry

I młodą piersią chłonąć wiatr,

Prężnymi stopy deptać chmury

I palce ranić ostrzem Tatr.

 

Mieć w uszach szum, strumieni śpiew.

A w żyłach roztętnioną krew.

Hejże hej, hejże ha!

Żyjmy więc póki czas,

Bo kto wie, bo kto zna,

Kiedy znów zobaczę was.

 

Jak dobrze nam głęboką nocą

Wędrować jasną wstęgą szos,

Patrzeć jak gwiazdy niebo złocą,

I czekać, co przyniesie los...

 

Mieć w uszach szum.....

 

Jak dobrze nam po wielkich szczytach

Wracać w doliny, progi swe,

Przyjaciół jasne twarze witać,

O młoda duszo, raduj się!

 

Mieć w uszach szum....

 

 

załącznik nr 5

 

 

Projekt odznaki „Małego Turysty” wykonanej z masy solnej.

Mały,Turysta