SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 

GRUPA: 6-latki

TEMAT KOMPLEKSOWY: „Pszczyna – moje miasto”

TEMAT DNIA: „ W domu moich pradziadków” – wycieczka do skansenu „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”

 

CELE OGÓLNE:

-         nabywanie wiedz dotyczącej regionu i jego historii: legendy, zabytki, herb

-         kształtowanie świadomości, że przechowywanie pamiątek, tradycji rodzinnych to sposób na zachowanie tradycji regionu

-         wzbogacanie słownictwa i uściślanie pojęć związanych z bezpośrednim poznawaniem dawnej, ludowej architektury śląska

-         rozbudzanie zainteresowania ludowymi zabawami, tańcami

-         wdrażanie do umiejętności montowania zabawek przeznaczonych do składania, sklejania.

 

CELE OPERACYJNE – dziecko:

-         rozpoznaje swoją miejscowość na fotografiach, ilustracjach

-         rozumie pojęcia: skansen, muzeum, eksponat

-         układa z puzzli herb miasta Pszczyny

-         zna etymologię niektórych nazw gwarowych związanych z najbliższym jego otoczeniem

-         zna podstawowe kroki i figury do tańca „Kozierajka”

-         wykonuje modele zabawek ludowych

 

METODY:

-         oglądowa

-         słowna

-         czynnego działania

 

FORMY PRACY:

-         z całą grupą

-         w zespołach

-         indywidualna

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

-         koperty z fotografiami, pocztówkami

-         puzzle z herbem miasta

-         stary album ze zdjęciami

-         ilustracje strojów ludowych: śląski, krakowski, łowicki

-         płyta CD „Śląskie śpiewanie” V Przegląd Piosenki Dziecięcej

-         zeszyty ze szkicami starej chałupy, ołówki

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.     Dzieci otrzymują koperty z widokówkami, fotografiami, ilustracjami – wyodrębnienie tych, które przedstawiają fragmenty miejscowości, zabytki, obiekty.

2.     Wspólne wykonywanie gazetki „Moje miasto” – dzieci przypinają na tablicy wybrane przez siebie widokówki, fotografie opowiadając co przedstawiają. Wprowadzenie pojęć: skansen, muzeum, eksponat.

3.     Przedstawienie faktów historycznych związanych z regionem, krótka legenda, symbolika herbu miasta.

4.     Zabawa taneczna „Kozierajka”.

5.     Praca indywidualna – układanie puzzli z herbem miasta.

6.     Dzieci słuchają wiersza Jadwigi Jałowiec pt. „Album”

Album – najmilsza księga domowa
w której czas bezpiecznie się schował

Wskazówki zegarów ciągle idą, ciągle szepczą:

Tik-tak tik-tak
A ciotunia w albumie ma stale pięć lat

Pradziadka nie pamiętasz, a on na dziwnym rowerze

         o, tu jedzie...

Tu dziadunio.

Babki z piasku lepić potrafił?   

         A tu kto?

Tato ze smoczkiem, mama z loczkiem...

- Jacyś tacy ...nieznani, a bliscy

Uśmiechają się z pożółkłych fotografii.

 

         Wiersz ilustrujemy starymi fotografiami z albumu.

7.     Rozmowa „Jak ubierała się prababcia, pradziadek?” – prezentacja śląskiego stroju ludowego

8.     WYCIECZKA DO SKANSENU – „W domu moich pradziadków”

Dzieci zabierają ze sobą ołówki.

a)     zwiedzanie skansenu

b)    wprowadzenie nazw regionalnych sprzętu domowego

c)     dzieci otrzymują zeszyty ze szkicem starej chałupy – uzupełniają szkic o brakujące elementy (dach, okna, komin)

9.     Wystawa prac na terenie skansenu, na wrotach starej szopy z Frydka – wspólna ocena rysunków.

10. Powrót do przedszkola.

11. Praca w grupach – wykonanie zabawek ludowych z przygotowanych szablonów (zaginanie, klejenie, ozdabianie)

12. Prezentacja wykonanych prac w kąciku regionalnym „Zabawki i sprzęty domowe pradziadka”

 

 

W całokształcie pracy dydaktycznej realizacja opracowanego programu autorskiego z zakresu edukacji regionalnej uwzględniającej:

I.       Tożsamość rodzinna, regionalna

II.    Zwyczaje, obrzędy i obyczaje kultywowane w moim domu i w moim regionie

III. Tradycyjna kultura ludowa

IV.Trwałość dziedzictwa kulturowego Pszczyny

V.   Twórczość i aktywność artystyczna

 

Aby określić kompetencje kończące edukację regionalną planują konkurs regionalny „Pszczyna – moje miasto”.

Cele konkursu:

-         wywołać u dzieci zainteresowanie swoim miastem, jej historia, aktualnym stanem, perspektywami rozwoju

-         poznanie tradycji, języka, mieszkańców

-         rozbudzić u dzieci tożsamość regionalną, rodzinną

-         poznać tradycyjną kulturę ludową.

 

PRZEBIEG:

         I ETAP – Konkurs plastyczny

         II ETAP – Spacer po mieście

         III ETAP – Moja dzielnica

 

ZAKOŃCZENIE:

         Wspólny poczęstunek, wręczenie dyplomów i nagród.

 

 

Autorka: Danuta Machalica